Zahrádkáři hodnotili

V sobotu 28. února se v zasedací místnosti OÚ sešli členové ZO ČZS ve Stružinci, aby na výroční členské schůzi zhodnotili uplynulý rok, naplánovali si činnost na rok letošní a také, aby si zvolili svoje představitele na další volební období.

Organizace má k 1.lednu 56 členů a věkový průměr činí 61 let. Ženy jsou ve výrazné přesile proti pěti mužům.

Svoji činnost v loňském roce zahájili tradičně výroční schůzí, která byla doplněna ukázkou ručních prací paní Romany Čurdové. Další akcí byl dubnový výlet do Litoměřic s návštěvou zahradnictví Tomáše Petro na Mělníku, které se specializuje na pěstování fuchsií. V červenci,

ve dnech 19. – 21. uspořádali výstavu lilií a ostatních květin. Oproti předešlé akci obměnili téma a termín tak, aby návštěvníci viděli zas něco jiného. Podle ohlasů se výstava zdařila a svědčí o tom i téměř tři sta návštěvníků. V loňském roce byl také navázán kontakt s kolegy z Přepeř u Dolního Bousova. Pod vedením předsedy přítele Folprechta jich několik přijelo na výstavu a naši zahrádkáři jim návštěvu oplatili 30. srpna, když pořádali sedmou výstavu jiřin, růží, mečíků a zeleniny. K prodeji a podívání se zde představily specializovaná zahradnictví a šlechtitelské firmy doplněné o prodej medu, medoviny, proutěných a dřevěných výrobků, kaktusů, vín a mnoha jiného. Výstava byla pěkná, připomínala malou Lysou, ale ty naše jsou dle slov zúčastněných osobitější, rodinnější a u nás se vystavuje to, co si zahrádkáři sami vypěstují. V srpnu se konal další tematický zájezd do Trutnova na Svět květin. Byla zde expozice gladiolů, jiřin, růží, fuchsií apod. Také zde nechyběli chovatelé a včelaři. K poslechu hrály čtyři hudby a výlet byl zakončen posezením v restauraci „Tuhaňka“. Poslední akcí byla výstava „Advent a Vánoce“, která se konala první adventní víkend. Prostory OÚ byly zaplněny vánoční výzdobou a na 380 návštěvníků si mohlo prohlédnout betlémy, různě ustrojené stromky, adventní věnce, svícny, cukroví a zkrátka vše co k vánocům patří. Hojně byl využit i drobný prodej. Mimo výše zmíněného bylo odpracováno 32 hodin při údržbě obecních pozemků.

Po přečtení zprávy předsedkyně Květa Těhníková připomenula, že v loňském roce uběhlo 40 let od založení místní organizace. Je smutné, že jsou jen čtyři žijící zahrádkáři, kteří stáli u zrodu. Jsou to, přítel Ladislav Bím, Radomír Hloušek a přítelkyně Marta Rynešová a Věra Kodejšková. Mnozí si pamatují, že zahrádkářská činnost byla i dříve bohatá. Pořádaly se výlety po celých Čechách a výstavy byly na sále „Stařiny“. Vždyť zaplnit takový prostor muselo stát velké úsilí. Podle fotografií z té doby, které na schůzi kolovaly, bylo vidět, že organizace měla i více mužů (asi se víc starali o zahrádky).

Na letošní rok zahrádkáři plánují tematický zájezd do Lysé nad Labem, jede se 21.3. V době květu azalek a rododendronů navštíví zahradnictví p. Pánka v Nové Vsi n. P. a při cestě opečou špekáčky. I nadále budou pokračovat v údržbě obecních pozemků a pokud to podmínky dovolí zopakují obě výstavy, jak letní, tak vánoční.

Na závěr svého referátu přečetla přítelkyně Květa pěkné a trefné zamyšlení.

Cituji: Milí přátelé, finanční krize se na nás valí ze všech stran, analytici straší rizikem krize hospodářské. Zůstává v tomto světě, závislém na autech, ropě a zemním plynu, ovládaném bankami, nadnárodními obchodními řetězci a vyděšeném terorismem, ještě nějaké tiché zákoutí, kam může člověk utéct a schovat se? Nemusím Vám napovídat, každý z nás to svoje zná – svoji zahradu, nebo zahrádku. Toto místo zůstává navzdory všemu, co cloumá světovou ekonomikou našim vlastním mikrosvětem žijícím si svůj život. Na jaře vyraší narcisy, ptáci začnou zpívat svoje námluvné trylky, listí na stromech se začne rozvíjet. Tak jako každý rok předtím. Tak jako letos i v letech následujících. Člověk si uvědomí, že příroda pokračuje ve svém cyklu, krize – nekrize. Uvědomí si, že bankéři i politici možná nemají pravdu, že jsou i jiné věci, které hýbou tímto světem, než velké virtuální peníze. Je to síla jara, proudící míza, rašící pupeny. Síla, kterou žádná krize nezastaví. A to je dobře.

V další části jednání si zahrádkáři zvolili nové vedení na další pětileté období. Staronovou předsedkyní je Těhníková K., předsedkyní revizní komise Borůvková J. a delegátem územního sdružení Bím L. O ostatních funkcích rozhodne zde zvolený desetičlenný výbor.

Po vyhodnocení zasloužilých členů a občerstvení promítnul své diapozitivy p. Lipš z Holenic, který dokumentuje přírodu, květiny a krajinu především na Holenicích a v Českém ráji.

Na závěr musím říct, že to bylo příjemně strávené odpoledne a zahrádkářům děkuji za jejich činnost a do té další jim přeji hodně zdraví a úspěchů.

Pozvánka

Stružinecké „tvořilky“ zvou všechny příznivce „krásných zbytečností a patchworku“ na výstavu  „ Jaro a Velikonoce“, která se koná v sobotu 28.3. od 9 do 17 hod. a v neděli 29.3. od 9 do 14 hod. v prostorách OÚ. Prodej vlastních výtvorů je zajištěn.

Blahopřání

V měsíci březnu slaví své významné životní jubileum paní Vaníčková Vlasta a pánové Roubíček Jaromír, Peškar Jaroslav a Kysela Vladimír. Srdečně blahopřejeme!