Konec zimy a zimní údržba

Venku to vypadá, že už je zima definitivně na ústupu a pokud dojde k nějakému výkyvu, tak síla slunce to dá zase do pořádku. Letošní zima nebyla u nás, kromě možná déle trvajících mrazů ničím neobvyklá. Sněhu napadlo dost, ale jiné roky ho bývalo i víc. Zimní údržbu jsme až na „malé“ problémy zvládly v mezích možností celkem dobře. V naších obcích ji zajišťují ZEOS Lomnice a.s. (stř. Stružinec), TS města Lomnice n. Pop. (udržují chodník od ZT) a na odklizení nahrnutých hromad, cest kde už neprojel traktor a mantinelů z chodníků jsme najímali Milana Dufka, který disponuje nakladačem HON s traktorem a vlastní ŽL. Spoustu ruční práce odvedli naši spoluobčané pracující ve veřejné službě. Myslím si, že už nyní mohu všem, kteří se na zimní údržbě podíleli poděkovat za to, že vše celkem bez problémů zvládly. Určitě se najdou nespokojení, kterým vadí odhrnutý sníh do vyklizeného vjezdu, ale se stávající technikou, která je k dispozici to jinak nejde a hold když chumelí, tak musíme uklízet a házet všichni, samozřejmě někdo víc a někdo míň. Úklid sněhu je náročný i finančně. Jelikož tato činnost nejde znormovat, tak nám firmy účtují hodinovou sazbu (TS 720 Kč, ZEOS  648 Kč a Dufek M. 350 Kč) a jenom za leden jsme platili téměř 45 tis. Kč. O financích zde píšu hlavně proto, aby si spoluobčané uvědomily co to stojí a že není v našich možnostech nechat vyhrnout kdejaký zahrnutý vjezd, nebo branku. V zimě mně bylo také řečeno, že když vyhrnujeme obecní cesty, nebo chodníky, tak jde o náš sníh, který v přerušeném mantinelu vjede samozřejmě do vjezdu. Já mohu pouze říct, že to náš sníh není, my jsme si ho neobjednali my ho pouze uklízíme, aby byly v mezích možností cesty průjezdné a chodníky průchozí pro nás pro všechny a to se nám daří. Přeji všem brzké jaro a doufám, že se nevyplní předpověď o dvacetiletém období takovýchto zim.

Pozvánka na výstavu

Stružinecké „tvořilky“ zvou všechny příznivce „krásných zbytečností a patchworku“ na již tradiční výstavu  „ Jaro a Velikonoce“, která se koná v sobotu 27.3. od 8 do 18 hod. a v neděli 28.3. od 8 do 14 hod. v prostorách OÚ. Prodej vlastních výtvorů je zajištěn.

Blahopřání

V měsíci březnu slaví své významné životní jubileum paní Hašková Marie z Pohoří, pan Kobrle Karel a paní Prachařová Ludvika ze Stružince.