Předprázdninové shrnutí činnosti v naší ZŠ a MŠ za školní rok 2016 – 2017

Léto se překulilo do své nejbáječnější části, začal měsíc červenec a obě třídy stružinecké školy utichly. Jejich štěbetavé osazenstvo se rozprchlo k bazénům, na dovolené a na tábory užít si zasloužené volné týdny. V letošním roce se krom sedmnácti školáků „mazáků“ na prázdniny těšilo také šest prvňáčků, kteří úspěšně prošli svým prvním školním rokem. Poslední velké prázdniny na naší škole čekají Kateřinu Ebertovou a Ivetu Fiedlerovou, které odcházejí do páté třídy do školy v Lomnici nad Popelkou. Každé z dětí za sebou v uplynulých deseti měsících nechalo kus pořádné práce. Ať už samo pro sebe tím, že je zase o kus chytřejší, nebo pro své okolí. Děti dvěma besídkami potěšily rodiče i veřejnost, na Den Země ulehčily přírodě ve vsi od nepořádku. Ve třídách děti také rozvíjely schopnost spolupráce a pracovaly na příjemné atmosféře v naší malé škole. Sourozenci Fiedlerovi také reprezentovali naši školu v Atletickém trojboji v okresním kole. Svědomitým žákům a žákyním patří uznání za jejich snahu při plnění svých povinností a rodičům a obci jako zřizovateli školy dík za podporu naší společné práce.

PaedDr. Zdeňka Kozáková, ředitelka ZŠ a MŠ Stružinec

Mateřská škola

V letošním školním roce zaplnilo naši školku pouze 12 dětí. Celý rok se děti věnovaly činnostem zaměřeným na soužití člověka s přírodou, sportovním aktivitám a zábavně naučným činnostem.

Zde je malé ohlédnutí. Začátek školního roku jsme již tradičně zahájili podzimní slavností, kde si všechny děti společně s rodiči užily soutěživé odpoledne na školní zahradě. Další aktivitou, které se pravidelně věnujeme, jsou páteční turistické výlety po Stružinci a jeho okolí. Posilují si nejenom svoji tělesnou zdatnost, ale hlavně se dozvídají vše o přírodě, kterou jsme zde obklopeni.

V zimě s předškolními dětmi absolvujeme kurz bruslení a v Aqua centru Jičín se děti učí plavat a navštěvují solnou jeskyni.

Adventní období bylo zahájeno návštěvou Barborky, Mikuláše, pečením cukroví, oslavou Vánoc ve školce a již tradiční vánoční besídkou pro rodiče. V únoru nás čekal veselý maškarní rej. Svátek Země si děti připomněly úklidem svého bydliště. Věnovaly se bylinkohraní, při kterém se naučily vyrábět bylinkové mýdlo, pampeliškový med, pampeliškové lívanečky, nasbíraly a nasušily si bylinky na zdravý čaj.

Tradiční čarodějnické slavnosti a následný průvod ohlašoval konec zimy. Sportovní den, návštěvy kina, divadla, výstava drobného zvířectva, otvírání studánek, návštěva předškoláků v ZŠ, předčítání pohádek babčou Alčou, školní výlet do zábavně naučného parku Mirakulum v Milovicích, návštěva Lomnických hasičů, to je jen zlomek všech našich aktivit.

Dojemnou chvílí se stává pasování předškolních dětí na školáka. Vše je završeno přespáváním v MŠ.

Přejeme dětem i jejich rodičům krásné prožití letních dnů a spoustu nových zážitků.

Markéta Fišarová a Marcela Bobková, MŠ Stružinec

 

 

Ohlédnutí za uplynulou sezónou stružineckých fotbalistů

 

 Podzimní část ročníku 2016/2017  začala na Semilsku o víkendu 13. a 14. 8. 2016. Vzhledem k tomu, že FAČR podle nařízení FIFA zrušil hostování v amatérských soutěžích v ČR od třetí nejvyšší soutěže níže, musel náš klub nakoupit několik stěžejních hráčů (Ševců, Martinec, Matěja, Kuch). V důsledku ukončení hostování se několik našich odchovanců stalo našimi hráči, protože neměli zájem pokračovat v kariéře ve svých, většinou vzdálených mateřských klubech. Během podzimu se podařilo nově zaregistrovat bývalého hráče VTJ Rapid Liberec Kozáka.

Cílem Sokola Stružinec pro nový ročník bylo pohybovat se v klidných vodách OP Semilska. Ambice na nejvyšší příčky jsme neměli. Podzim lze ve Stružinci považovat za vydařený, neboť se nám podařilo hned v prvním utkání zvítězit 3:1 nad Mříčnou a ve velmi vyrovnaném středu tabulky svádět boje o první šestku až do posledního kola. Stružinec na podzim ztratil ve 12-ti odehraných zápasech celkem 16 bodů (6 výher, 2 remízy a 4 prohry) a s 20-ti body při skóre 29 : 26 „přezimoval“ na odpovídajícím 6 místě. V aktuální „poločasové“ tabulce byl navíc bodový rozdíl mezi druhým a devátým pouze 5 bodů, což přinášelo velkou motivaci do jarní části.

Jarní část ročníku 2016/2017 v OP Semilska začala o posledním březnovém víkendu, 25. a 26. 3. 2017. Přes zimu získal náš tým Filipa Chlumského, který působil v mládežnických týmech FC Lomnice n. Pop., naopak David Kuch na jaře nehrál, neboť odcestoval dlouhodobě do zahraničí a stále fit nebyl ani na podzim zraněný stoper Lukáš Stránský, jehož další herní perspektiva není moc příznivá.

Do jara jsme šli s tím, že jsme chtěli udržet postavení v první polovině tabulky a vzhledem k vyrovnanosti středu tabulky se pokusit případně zabojovat o příčky vyšší, což se nám nakonec povedlo.

Vzhledem k podmáčenému trávníku na stružineckém hřišti sehráli naši muži první mistrák na UMT v Lomnici n. Pop. proti rezervě Přepeř. Nakonec se jarní část ukázala mírně lepší podzimní, kdy jsme z 12 utkání vytěžili 22 bodů za 7 výher, 1 remízu a 4 prohry při skóre 24 : 23.

V součtu celého ročníku nás 42 získaných bodů již kolo před koncem soutěže pevně ukotvilo na „bramborové“ 4. pozici v okrese. S tímto umístěním můžeme být v rámci možností spokojeni. Nejvíc asi mrzí předvedený výkon a vysoká prohra v Jilemnici (1:6) a prohra v H. Branné s domácí rezervou (0:2). Naopak nejvíc nás těší výhra v sousedském derby doma s významně posílenou rezervou Lomnice (4:2).

 

Mezi našimi střelci již delší dobu bezkonkurenčně „vyčnívá“ Kuba Votoček, který se z celkem 53 nastřílených gólů sám postaral o 27 branek. Potěšitelné je i zmenšení počtu žlutých karet a jen 1 vyloučení, v 7 utkáních se hrálo pro Stružinec úplně bez karet, což podporuje mimo jiné i zdravé klima v kabině.

Nyní již nezbývá, než se spolu se zástupem věrných stružineckých příznivců těšit na předvedené výkony a věřit v častá vítězství „žlutomodrých“ i v nadcházejícím ročníku OP, ročníku 2017 – 2018.

Zpravodajskou povinnost doplním informací, že titul okresního přeborníka získali hráči SK Jívan Bělá, kteří postupují do krajské soutěže I. B třídy libereckého kraje. Na opačném pólu tabulky uvízli tentokrát hráči Sokola Mříčná.                                                           Autor: Jiří Máka, vedoucí „A“ mužstva

 

Pozvánka na mysliveckou zábavu

v sobotu 22. 7. 2017 pořádá Myslivecké sdružení „Pavlenka“ tradiční zábavu na letním parketu na Pohoří.

Nenechte si ujít zdejší premiéru úspěšné liberecké kapely TĚLA. Program navíc obohatí svým vystoupením také stálý host, kapela SUFFERING SOULS.

Kromě výborné hudby se návštěvníci mohou těšit na ZVĚŘINOVOU KUCHYNI, kterou pro Vás uloví a připraví Myslivecké sdružení Pavlenka.

Těšíme se na Vaši hojnou účast a přijďte rozpohybovat svá těla na TĚLA !

 

Pozvánka na pohodové srpnové odpoledne s country kapelami na fotbalovém hřišti ve Stružinci:

Občerstvení zajištěno!

 

Blahopřání

V měsíci červenci slaví svá významná životní jubilea, paní Růžena Tůmová, Božena Pecová a Alena Klacková, všichni ze Stružince.

Srdečně blahopřejeme!