První zvonění

Akce proběhla 31.05.2020. Ačkoli se zdálo, že celou slavnost bude doprovázet děštivé počasí, nakonec deštníků nebylo třeba. Nejen naši občané si tak mohli užít první zvonění s novým zvonem, přispět na poslední chvíli do zvonové kasičky a dát si i nějaké to občerstvení. Děkujeme všem za účast a těšíme se na další setkání.

Historie zvonice a zvonů

Původní starobylá zvonička sloužila obci do roku 1843. V tomto roce byla zbourána a postavena nová zvonice, z červeného pískovce, kterou známe dnes. Ze staré zvoničky byl zvon zavěšen do nové. Pocházel z roku 1734 a nesl nápis Anno 1734 A FVLCVRL ET TEMPESTATE LIBERA NOS DOMINE JESUCHRYSTI (v českém překladu ‚‚ Od hrůzy a bouře ochraňuj nás, Pane!‘‘. Tento zvon byl 21. října 1917 rekvírován pro válečné účely.

Druhý zvon, který visel v naší zvonici byl vyrobený firmou Zajíc-Šidlikovský z Lomnice nad Popelkou. Zvon vážil 77 kg a stál 4.632 Kčs. Po úpravě okolí zvonice byl slavnostně zavěšen 31. května 1922. Ani tento zvon nepřežil válku, byl rekvírovaný 2. března 1942.

Dne 11. Června 1922 byly na zvonici odhaleny kamenné desky se jmény obětí první světové války.

Od této doby se ve zvonici nezvonilo. V roce 1969 se hasiči jednotně připojili k iniciativě obce, dát vyrobit zvon do místní zvonice. Začala sbírka, za zmínku stojí příspěvek Ladislava Pekárka, v té době starosty hasičů, který věnoval 10.000 Kčs. Následná normalizace celou akci ‚‚zvon‘‘ ukončila.

Nový zvon, který do naší zvonice vrátíme, bude mít podobné parametry jako zvony předchozí. Jeho váha bude cca 85 kilogramů, objeví se na něm i latinský nápis z prvního zvonu. Zvon pro nás vyrábí pokračovatel slavného zvonařského rodu Manoušků, pan Petr Rudolf Manoušek, který patří mezi kapacity ve svém oboru. Jedná se o velmi uznávaného odborníka a soudního znalce v oboru kampanologie.